[21 dokument] Svoj današnji status Biblioteka Sarajeva baštini na razvoju i radu Narodne biblioteke “Hasan Kikić” koja je svojevremeno bila najveća i najbolje organizovana javna biblioteka u Sarajevu, ali i široj regiji. Poredt toga, ova Biblioteka bila je nosilac svih inicijativa vezanih za integracije sa drugim opštinskim bibliotekama; imala je ulogu centralne i matične biblioteke; prva je započela prikupljanje bibliotečke građe za fondove Zavičajne zbirke; funkcionisala je više kao gradska nego kao opštinska biblioteka, te joj je zbog svega navedenog, a oslanjajući se i na dotadašnju praksu, dodijeljen primat u odnosu na druge manje opštinske narodne biblioteke tog vremena.
Danas, Biblioteka Sarajeva ima značajnu ulogu u doprinosu unapređenja obrazovnog nivoa stanovništva i očuvanju kulturne baštine, a kao kulturno i informacijsko središte Sarajeva svojim sugrađanima i gostima grada osigurava pristup informacijama i kulturnim sadržajima za potrebe stručnog i naučnog rada, cjeloživotnog učenja, informiranja i razonode. Jedan od ciljeva Biblioteke jeste da podrži i osigura osnovne uvjete za kulturni razvitak pojedinca i društvenih skupina te da kroz svoje programske aktivnosti i usluge na viši nivo podigne kvalitetu kulturnog života lokalne zajednice. Biblioteka kontinuirano radi na nabavci nove/aktuelne bibliotečke građe, čuvanju i zaštiti stare i rijetke knjige i periodike, osigurava pristup lokalnim, regionalnim i globalnim izvorima znanja i informacija, prati savremeni razvoj bibliotečke djelatnosti u svijetu, te inicira i predlaže primjenu modernih, efikasnih i cjelovitih rješenja i dostignuća u ovoj djelatnosti. Procesom digitalizacije daje poticaj razvoju kreativne industrije u okviru institucija kulture, upravljanju trajnim arhivima, demokratizaciji pristupa javnom dobru i podizanju nivoa svijesti o značaju i potrebi zaštite i prezentacije dokumentarnog naslijeđa.
Za svoj dosadašnji rad Biblioteka je dobila niz priznanja, nagrada, zahvalnica…, a ovdje smo izdvojili neke najznačajnije.